19 May 2011

Ey Türk Gençliği!
Birinci vazifen, Türk istiklâlini, Türk Cumhuriyetini, ilelebet, muhafaza ve müdafaa etmektir.
Mevcudiyetinin ve istikbalinin yegâne temeli budur. Bu temel, senin, en kıymetli hazinendir. İstikbalde dahi, seni bu hazineden mahrum etmek isteyecek, dahilî ve haricî bedhahların olacaktır. Bir gün, İstiklâl ve Cumhuriyeti müdafaa mecburiyetine düşersen, vazifeye atılmak için, içinde bulunacağın vaziyetin imkân ve şerâitini düşünmeyeceksin! Bu imkân ve şerâit, çok nâmüsait bir mahiyette tezahür edebilir. İstiklâl ve Cumhuriyetine kastedecek düşmanlar, bütün dünyada emsali görülmemiş bir galibiyetin mümessili olabilirler. Cebren ve hile ile aziz vatanın, bütün kaleleri zaptedilmiş, bütün tersanelerine girilmiş, bütün orduları dağıtılmış ve memleketin her köşesi bilfiil işgal edilmiş olabilir. Bütün bu şerâitten daha elîm ve daha vahim olmak üzere, memleketin dahilinde, iktidara sahip olanlar gaflet ve dalâlet ve hattâ hıyanet içinde bulunabilirler. Hattâ bu iktidar sahipleri şahsî menfaatlerini, müstevlilerin siyasi emelleriyle tevhit edebilirler. Millet, fakr ü zaruret içinde harap ve bîtap düşmüş olabilir.
Ey Türk istikbalinin evlâdı! İşte, bu ahval ve şerâit içinde dahi, vazifen; Türk İstiklâl ve Cumhuriyetini kurtarmaktır! Muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asil kanda mevcuttur!

Mustafa Kemal Atatürk
20 Ekim 1927

5 yorum:

Modafobik dedi ki...

İşte bu!
Herkesin 19 Mayıs'ı kutlu olsun, güzel günler görmek dileğiyle..

Keyifli günler :)

SILVIA dedi ki...

great post!!!!
really love it =)
xxx

kisses honey

Matissera dedi ki...

@modafobik
umarım, güzel günleri de görücez, teşekkür ederim ^_^

@SILVIA
Thank you ^_^
"Today, "19 May" is celebrated in honor of the arrival of Kemal Atatürk to Samsun on May 19, 1919, when the Turkish War of Independence began. Youth and Sports Day (Gençlik ve Spor Bayramı) on May 19 in Turkey is dedicated to the youth." Wikipedia.

So, this post is about Ataturk's Address to the Youth. ;)

Giz dedi ki...

Matissera, yüce bir insan deyince aklıma hep ilk Atatürk gelir. Bir insanın geleceği bu kadar kesin ve sapmasız öngörmesi ve ihtiyaç duyduklarında ulusunun yanında olmak için onlara yol gösterecek bir yazıt bırakması kadar saygı ve hayranlık uyandıran bir şey olamaz. Atatürk sadece bu milleti kurtarmamakta kalmamış aynı zamanda sonrasında bir arada tutabilmek için her şeyi yapmıştır. Ne mutlu bize ki böyle dahi bir lidere sahip olduk ve bugün özgür bireyler olarak yaşayabiliyoruz.

Matissera dedi ki...

evet yaşayabiliyoruz, umarım çoğu kişi bunun farkındadır ve her ne olursa olsun onun bize bıraktığı herşeyi ayakta tutmayı başarabileceğiz. Umarım...

Tekrar, anlamlı doğum gününüzü kutlarım ;)

LinkWithin

Related Posts with Thumbnails